מתווכי נדל"ן מומלצים באזורך הזן בקשה כעת וקבל הצעות מעד שלושה מתווכים מתאימים ומומלצים. רק מתווכים בסביבתך, המתמחים בתחום הנדרש לך יחזרו לפנייתך.

עמלת תיווך

מהו מחיר תיווך דירה מקובל? כמה נהוג לשלם דמי תיווך בעסקת מכירה ומהם דמי תיווך בשכירות? באנו לעשות לכם סדר בנושא - כל המידע על עמלת תיווך/ דמי תיווך תמצאו כאן, קדימה! אז כמה אחוזים לוקחים תיווך במכירת דירה?

מהם דמי תיווך במכירת דירה?

אז כמה נהוג לשלם דמי תיווך במכירת דירה או לחלופין רכישה? בין 1% ל-2% מגובה העסקה. ישנם עסקאות בהם האחוז יהיה גבוה יותר (מקרים חריגים) וישנם שהוא יהיה כ-1% בודד. כמו כן, ישנם מקרים בהם המתווך יגדיר מינימום עמלה. למשל, אם סגר עימכם על דמי תיווך של 1% במכירת דירה בשווי 1.2 מליון ש"ח (הוא צריך לקבל כ-12,000 ש"ח).

אולם, יש משא ומתן לפעמים המחיר יורד. על מנת להגן על שכרו, המתווך יכול להגדיר כי דמי התיווך במכירת דירה יהיו מינימום כ-12,000 ש"ח, גם אם הדירה נמכרה פחות מ-1.2 מליון ש"ח.


ממוצע עמלת תיווך

ממוצע עמלת תיווך: % 1.5

טווח עמלה גבוה % 2

טווח עמלה נמוך % 1


 

  • אפשרות נוספת ופחות נפוצה היא "מכירה בעודף": מוכר הנכס אומר שהוא מעוניין ב-X שקלים בעבור הנכס. המתווך מוכר את הנכס ב-Y שקלים והפער בין מה שהצליח המתווך למכור ומה שהמוכר דרש משמש כעמלה בעבור המתווך. כאשר החל מהשלב הראשוני המתווך צריך לשקף לבעל הנכס כיצד הוא פועל וכמה הוא מעריך שיצליח למכור את נכסו.

כיצד מחשבים דמי תיווך בשכירות?

בשונה מעסקת מכירה או רכישת דירה, דמי תיווך בשכירות יהיו כגובה חודש שכירות אחד ובתוספת מע"מ. המתווך במקרה זה רשאי לגבות את העמלה משני הצדדים השוכר והמשכיר. אך כמובן שצריך להיות שקוף מול בעל הנכס ולשקף לו את המצב הנוכחי.

לפי מה נקבעת עמלת תיווך?

איך איך נקבעת עמלת תיווך, מה בדיוק משפיע על גובה דמי התיווך שגובה המתווך מכם? הכנו לכם טבלה המסבירה מה מייקר ומה מוזיל את עמלת התיווך:
 

מהו הפרמטר הנמדד לעמלת התיווך? מייקר את העמלה מוזיל את העמלה
 הדירה נמצאת בפריפרייה no  
 הדירה לא נמכרה מעל לחצי שנה no  
 המחיר שבעל הנכס דורש מעל מחיר השוק no  
 הדירה משופצת   yes
 אזור מבוקש בעיר   yes
 בעל הנכס מאפשר תמרון וגמישות בעסקה   yes
 חתימה על בלעדיות עם המתווך   yes
 בעיות רישום / טאבו / היתר בניה no  
 יותר מבעלים אחד אחראי על הנכס no  

מי משלם דמי תיווך הקונה או המוכר?

יש מעין סאגה כזו שאף אחד אינו יודע מי מי משלם דמי תיווך הקונה או המוכר. אז התשובה היא.. תלויה בהחלטת המתווך! המתווך יכול להחליט מי מבין הצדדים משלם את עמלת התיווך, הקונה או המוכר ואפילו ששניהם ישלמו כל אחד עמלה כפי שהוגדרה לו. כמובן, שהמתווך מראש ובכתב צריך להגדיר זאת לצדדים. מעבר לכך על פי חוק דמי התיווך צריכים להתקיים 3 שלבים.

  • המתווך בעל רישיון תיווך: חייב המתווך להחזיק ברישיון תיווך לאחר שעבר מבחן ונרשם בפנקס המתווכים.
     
  • הגורם היעיל בעסקה: בקצרה, שהיה חלק בעסקה.
     
  • חתימה על מסמך: זה התנאי העיקרי וההכרחי, שהמתווך מראש החתים את מי שצריך לשלם לו עמלה ובכתב.

האם יש שוני בתשלום דמי תיווך בבלעדיות?

באופן עקרוני אין חובה על המתווך להוריד בדמי תיווך בבלעדיות, אבל חתימה על בלעדיות בתיווך כן נפוץ להוריד כחצי אחוז ועד אחוז שלם מדמי התיווך וזה לגמריי מקובל. מול מתווך על תיווך נכס מאפשרת לכם חלון הזדמנויות לבקש הוזלה בעמלה שהוא דורש, כחלק ממשא ומתן שאתם יכולים לדון עימו על הבלעדיות שלו בנכס. החל מהזמן שהוא יקבל אותו לבלעדיות, הגמישות שלכם בעסקה וכן הלאה. ללא ספק כאשר חותמים על בלעדיות - יש אינטרס נוסף למתווך הנדל"ן ולכן העמלה פתוחה למשא ומתן.
 

עמלת תיווך

שאלות נוספות בנושא דמי תיווך

הנה עוד כמה שאלות שגולשים שאלו אותנו בהקשר דמי תיווך:

האם דמי תיווך כוללים מע"מ?

לרוב דמי תיווך אינם כוללים מע"מ - אלא אם כן הוגדר אחרת בכתב.


מהם דמי תיווך המקובלים?

בדרך כלל עד כ-2 אחוזים, יש פירוט מלא בפסקה הראשונה.


האם יש דמי תיווך במקרה של ביטול עסקה?

תפקידו של המתווך הוא לגשר ולחבר בין שני צדדים לחתימת עסקה. כאן תפקידו מסתיים, אם היא בוטלה לאחר מכן, רשאים משלמי דמי התיווך לדרוש מהצד שגרם להפרת העסקה את דמי התיווך ולא בהכרח מהמתווך.


האם צריך לשלם דמי תיווך לשני מתווכים?

לא, על פי פסקי דין ככל הנראה הצד שהיה ה"גורם היעיל" בעסקה הוא זה שיקבל את דמי התיווך.


מהם דמי תיווך מקסימליים?

בחוק לא הוגדרו דמי תיווך מקסימלים, כך שלמעשה - אין גבול.