מתווכי נדל"ן מומלצים באזורך הזן בקשה כעת וקבל הצעות מעד שלושה מתווכים מתאימים ומומלצים. רק מתווכים בסביבתך, המתמחים בתחום הנדרש לך יחזרו לפנייתך.

חוק המתווכים

מה בעמוד זה? לחץ לפתיחת תוכן עניינים

חוק מתווכים ובעיקר חוק דמי תיווך מקרקעין ועסקאות נדל"ן - השכרה, מכירה ורכישה. גלו מהו חוק התיווך החדש עם מידע עדכני לשנת 2024, ראו את הסעיפים החשובים והבולטים בחוקי התיווך.

חוק תיווך מקרקעין ונדל"ן

בישראל נחקק בשנת 1996 חוק תיווך מקרקעין ונדל"ן העוסק בעיקר במי ראשי לעשות עסקאות נדל"ן ומקרקעין ולגבות בעבורן דמי תיווך, מהם התנאים לעסקה "כשרה" וכיצד היא צריכה להתנהל. החוק נקרא גם בשם: "חוק המתווכים במקרקעין". תפקידו המרכזי הוא להגן על הלקוח בעסקת תיווך.

מהם עיקרי חוקי תיווך הנדל"ן?

 • איסור עריכת מסמכים משפטיים: מתווך הוא לא עורך דין. החוק מגדיר באופן ברור כי חל איסור על המתווך לערוך, לייעץ או לסייע בעריכת כל חוזה או מסמך משפטי הקשור לעסקה. לשם כך, יש לשכור עורך דין המתמחה בנושא.
   
 • חוק דמי תיווך (עמלת תיווך): במידה ונדרשתם לשלם עמלת תיווך, המתווך חייב לעמוד ב-3 תנאים אשר מוגדרים בחוק:
 1. רישיון תיווך בתוקף: ראשית, כל מתווך חייב להיות בעל רישיון תיווך ולעבור הכשרה ובסופה מבחן.
   
 2. הגורם היעיל בעסקה: הגדרת "הגורם היעיל בעסקה" משתמעת לכמה כיוונים, אך כאן החוק נוטה מעט לכיוונו של המתווך ומגדירה כי גם אם הפגיש בין הצדדים, היה הגורם היעיל לתיווך העסקה.
   
 3. מסמך חתום בכתב: למעשה הסעיף החשוב ביותר בתוך "חוק דמי התיווך" וקיימת דרישה מהותית למסמך זה. המסמך חייב להיות בכתב, חתום ע"י שני הצדדים ולהכיל את הפרטים הבאים: א. שמות וכתובות, ב. סוג העסקה, ג. מחיר מוערך. ד. גובה עמלה / סכום דמי התיווך.
 • בלעדיות על נכס: מבחינת זמנים, בעבור דירה חוק התיווך מגדיר כי התקופה המקסימלית הינה כ-6 חודשים מיום חתימת העסקה על בלעדיות. במידה ולא הוגדרו זמני בלעדיות, תקופת הבלעדיות תיהיה כ-30 ימים בלבד. בנוסף, בלעדיות על נכסים מסוג חנות, משרד, מחסן ונכסים מסחריים יכולה להיות עד שנה.

  עוד מידע חשוב המופיע בחוק המתווכים בנושא בלעדיות הוא כי יש לחתום על מסמך בלעדיות נפרד ממסמך העסקה. מידע שחשוב מאוד להכיר בו הוא גם אם הנכס יימכר בתקופת הבלעדיות לא דרך המתווך עצמו, עדיין המתווך יהיה זכאי לקבל את עמלת התיווך.

  הדרך ל"ביטול בלעדיות" או קיצור שלה היא בדיקה של עבודת המתווך. על פי החוק, ישנם פעולות שיווק אשר נקבעו בתקנות, המתווך צריך לבצע לפחות 2 מהם בתקופה הקצרה משליש תקופת הבלעדיות. במידה ולא עשה זאת - תקופת הבלעדיות שלו תסתיים.
   
 • חובת גילוי נאות: במידה והמתווך בעל אינטרס בעסקה או בנכס או במקרקעין. חל איסור שיהיה צד בעסקה זו. אלא אם כן, הבהיר זאת בגלוי מול בעל הנכס ושני הצדדים מודעים לכך שיש למתווך עניין אישי בעסקת הנדל"ן / מקרקעין.
   

  אין באמור כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ באמצעות עורך דין. האמור נועד לצורך התרשמות בלבד.  מרבית המידע נאסף מרשת האינטרנט ב-heart כשירות לציבור ע"י פורטל המתווך שלי.

 

לקריאת החוק המלא באתר Nevo